Annammeko populismin johtaa ja unohdamme realismin?

Äänekoskella eletään vaativaa aikaa. Taloutta on tasapainotettava, organisaatiota uudistetaan ja johtamisessa on tapahtuu muutoksia. Nyt mitataan kykymme johtaa muutosta.

 

Talouden ongelmat voidaan laskea euroina. Johtamisen ongelmia on vaikeampi mitata. Ne näkyvät silloin, kun valmistelu, poliittinen päätöksenteko ja toimeenpano eivät enää kulje samaan suuntaan. Epävarmuus kasvaa, luottamus horjuu ja tekemisen suunta hämärtyy.

 

Tässä tullaan myös populismiin.

 

Populismia ei ole vain helppojen lupausten antaminen. Sitä voi olla myös ajatus, että kaiken pitäisi säilyä ennallaan samalla, kun menojen pitäisi pienentyä ja palvelujen parantua. Tai se, että yhteisesti sovitusta suunnasta peräännytään, kun vastustus käy riittävän äänekkääksi.

 

Kritiikki kuuluu demokratiaan. Mutta äänekkäin mielipide ei aina ole enemmistön tahto eikä paras tieto. Jos johtamista alkaa varjona ohjata pelko kärkkäimmistä arvostelijoista ja mielensä pahoittajista, kuka silloin oikeastaan johtaa?

 

Äänekosken valtuusto hyväksyi 8.6. yhteisen toivomusponnen ohjaamaan jatkovalmistelua. Yhteisesti ilmaistun tahdon pitää näkyä myös valmistelussa ja tulevissa talousarvioratkaisuissa. Tämä korostuu kasvun ja opetuksen sektorilla, jossa ratkaisut vaikuttavat lasten, nuorten ja perheiden arkeen vuosiksi eteenpäin.

 

Samalla pitäisi uskaltaa katsoa onnistumisia. Hyödynnämmekö sitä, mikä toimii, ja monistammeko hyvää, vai saavatko onnistujat satikutia? Kateus ei saa olla organisaation johtamisjärjestelmä.

 

Johtamisen kriisi ei synny erimielisyydestä. Erilaiset näkemykset kuuluvat päätöksentekoon. Ongelma syntyy, jos yhteistä suuntaa ei pystytä muodostamaan tai yhdessä päätettyä viemään käytäntöön.

 

Strategioita, selvityksiä ja suunnitelmia osaamme tehdä. Nyt ratkaisee toimeenpano.

Johdammeko Äänekoskella tiedolla, taidolla ja yhdessä sovitulla suunnalla, vai annammeko populismin, vastakkainasettelun ja äänekkäimpien mielipiteiden ja tai vaientamisen näyttää suunnan?

 

Ja lopulta: onko toimeenpanokyky julkisen sektorin ja myös Äänekosken heikoin lenkki

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *